10.08.2011

Latvijas Skolēnu Mācību Uzņēmums „GoHappy” iegūst starptautisku pieredzi Eiropas Finālā

Skolēnu Mācību Uzņēmums (SMU) "GoHappy" (Jelgavas Spīdolas ģimnāzija) piedalījās Eiropas Skolēnu Mācību Uzņēmumu finālā, kurš norisinājās no šī gada 4.-7. augustam, Norvēģijas galvaspilsētā Oslo. Kopumā Eiropā šī mācību gada laikā darbojās vairāk nekā 20 000 SMU, no kuriem finālā piedalījās 33, pulcējot 180 jaunos uzņēmējus. SMU programmu organizē biznesa izglītības biedrība Junior Achievement - Latvija (JAL) un Skolēnu Mācību Uzņēmumu programmas atbalstītājs Baltijas valstīs – Swedbank. 

Latviju pārstāvēja velosipēdu aksesuāru ražotāji. Komandā darbojas Marija Ručevska, Ance Hincenberga un Toms Niparts un šī komanda uzvaru izcīnījā aprīlī notikušajā Latvijas Skolēnu Mācību Uzņēmumu finālā, pierādot idejas dzīvotspēju kompetentai žūrijas komisijai. 

Eiropas SMU finālā dalībniekiem divu dienu garumā bija jāatbild uz jautājumiem, prezentējot savu ideju un stendu Eiropas biznesa elites pārstāvjiem, jāpiedalās padziļinātajās paneļdiskusijās un jāiesniedz sava Skolēnu Mācību Uzņēmuma darbības pārskats. 

Kristīne Krauze, Swedbank Uzņēmējdarbības kompetences centra vadītāja:„Gatavojoties konkursam, mums bija tā iespēja līdzdarboties kā padomdevējiem jaunajiem uzņēmējiem, lai Go Happy konkurētspējīgi pārstāvētu Latviju Eiropas jauniešu uzņēmumu finālā. Šajā procesā  vislabāk var novērtēt, cik lielā mērā jaunajam uzņēmumam piemīt tādi kritiskie uzņēmuma veiksmes faktori kā ticība savam produktam, adekvāts pircēja profila novērtējums, kritiskā domāšana, pārdošanas prasmes, argumentācijas spējas un komandas gars. Protams, ir vairākas lietas, kuras vēl uzlabot un savā uzņēmēju ceļā slīpēt, bet sākuma posmam - jauniešiem ir visas nepieciešamās kompetences, lai Go Happy uzvarētu ne tikai konkursā, bet arī attīstot savu ideju jau kā oficiāli reģistrēts uzņēmums.”

Latvijas komanda izcīnija iespēju kādam no Latvijas JAL Absolventu (Alumni) kluba biedriem piedalīties Starptautiskā Ēnu dienā, viesojoties pie kāda no Eiropas lielākajiem uzņēmumu vadītājiem.

Marija Ručevska, SMU „GoHappy” direktore: „Biznesa ideja mums radās krietni vien pirms SMU dibināšanas, iedvesmu smēlāmies no Holandē esošā dzīves veida, proti, pārvietošanās ar velosipēdiem, nevis mašīnām. Pēc šī ceļojuma sapratām, ka tieši kaut ko saistītu ar velosipēdiem vēlāmies par savu biznesa ideju. Tā arī radās spožā ideja – velosipēdu sēdekļu cepurītes, kuras mēs ne tikai vēlāmies pārdot, bet arī šādā veidā popularizēt riteņbraukšanu jauniešu un citu gadu gājuma cilvēku vidū! Dalība SMU ir bijusi nepārspējama un vienreizēja iespēja ieskatīties savā nākotnē, saprast, kā darbojas biznesa pasaule un tirgus, kādi ir labas firmas noslēpumi un veiksmes atslēgas. Protams, žēl, ka neizdevās izcīnīt kādu godalgu, bet toties ieguvām daudz vērtīgu padomu biznesa idejas tālākajai attīstībai, jo noteikti šī nebūs pēdējā reize, kad darbojamies uzņēmējdarbībā!”

Uzvaru izcīnijā SMU „Summit Enterprise” no Lielbritānijas, kuri ir izgudrojuši pildspalvu, kura ir aprīkota ar smaržu flakonu un pulverizatoru.

"Vērtēšana bija neticami grūta. Daudzas komandas vairāk stāsta par to, kādi viņiem ir nākotnes plāni, par kāda veida uzņēmējiem viņi vēlās kļūt, savukārt Lielbritānijas komanda ir parādījusi sevi kā lielisku komandu, attīstījusi savas personīgās prasmes, izpratni par uzņēmējdarbību,un spēju izmantot gūto pieredzi, līdz ar to jau šobrīd ir kļuvuši par paraugu citām komandām," sacīja Vibeke Hammer Madsen, JA-YE Norway priekšsēdētāja un žūrijas priekšsēdētāja. 

JA-YE Europe Company of the Year konkursa 2011 uzvarētāji:

• 2. vieta - newQReation I / S (Dānija) QR koda lasīšanas programma  viedtālruņiem;

• 3. vieta  - ACE (Slovākija) zobu suka ar iebūvētu zobu pastas tūbiņu.

Sacensību laikā īpašu žūrijas pasniedza specbalvas:

FedEx Sasniegumu balvu saņēma komanda „Backboard” no Šveices. SMU veido somas un kastes izgatavotas no nolietotām burām. 

• Norvēģijas Nodokļu administrācijas grāmatvedības balvu saņēma komanda „Captura” no Norvēģijas. „Captura” ir uzņēmums, kas veido žurnālu jauniešiem sniedz ārštata žurnālistikas pakalpojumus.

• Nordea balvu par labāko biznesa ideja tika piešķirta komandai newQReation no Dānijas.

Tāpat tika pasniegtas balvas arī veiksmīgākajiem jaunajiem uzņēmējiem:

Ferd balva par sociālo uzņēmējdarbību Ttika pasniegta Benjamin Kainz & Oskara Lundin, kuri ir nodibinājuši "Ung Omsorg". Viņi jau 23 gadu vecumā ir uzcēluši veiksmīgu sociālo uzņēmumu, kas nodarbina vairāk nekā 600 jauniešu.

• Accenture Enterprise Without borders High potencial award tika piešķirta komandai ar uzņēmīgiem skolēniem no skolām Dānijā, Itālijā un Bulgārijā. Uzvarētāju komanda izstrādājusi "In Tour Europe" jēdzienu par ilgtspējīgu tūrisma tūrismu, kuru var piemērot jebkurā vietā pasaulē.

SMU programmas mērķis ir veicināt skolēnu uzņēmību un uzdrīkstēšanos, pārbaudot savas uzņēmējspējas praktiskā rīcībā, kā arī attīstīt skolēnu spējas pieņemt pārdomātus lēmumus, kas veicina personisko un sabiedrisko labklājību.

Latvijā šogad jau nodibināti vairāk nekā 560 SMU. Iepriekšējā mācību gada uzvarētāji – SMU „Cleverway” (Rīgas Klasiskā ģimnāzija), kas radīja jauna tipa skārienjūtīgu tāfeli, – Eiropas SMU finālā pērn ieguva 3. vietu Eiropas SMU finālā.

Pēdējo 5 gadu laikā vairāk nekā 1 miljons skolēnu Eiropā ir piedalījušies SMU programmā un ieguvuši pieredzi kā izveidot un vadīt reālu uzņēmumu. Aptuveni 15% no šiem studentiem pēc SMU programmu absolvēšanas arī vada savus uzņēmumus, tādējādi Eiropā radot 150000 jaunus uzņēmumus, kuri sniedz būtisku ieguldījumu nodarbinātībā un reālu impulsu ekonomikai.

SMU „GoHappy” sagatavoties dalībai finālā palīdz Swedbank, SIA „Biznesa augstskola Turība”, un SIA „Hansaworld Latvia” speciālisti, kuri divu mēnešu garumā jauniešus konsultēja par nepieciešamajām prasmēm un kompetencēm sekmīgi prezentējot savu ideju. 

Foto no pasākuma

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru