10.05.2013

Labākais skolēnu biznesa plāns šogad – Latvijas spilveni pasaules komfortam*

Izstrādājot biznesa plānu ceļošanai īpaši piemērotu spilvenu piedāvājumam, biznesa izglītības biedrības Junior Achievement – Young Enterprise Latvija, Swedbank un LU Ekonomikas un vadības fakultātes rīkotajā Vislatvijas Biznesa plānu konkursā uzvarējuši Mairis Gailums un Sintija Toma no Madonas Valsts ģimnāzijas (skolotāja – Iveta Vabule).

Jaunieši savu biznesa ideju attīstījuši arī praksē, dibinot Skolēnu mācību uzņēmumu** „Dream Sleep”, kas šogad Starptautiskajā Skolēnu mācību uzņēmumu festivālā 11 valstu konkurencē izcīnīja 1.vietu.

Galveno balvu - atbrīvojumu no studiju maksas kādā no Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes pamatstudiju programmām – uzvarētājiem pasniedza LU Ekonomikas un vadības fakultātes profesors un žūrijas priekšsēdētājs jau piecus gadus – Māris Purgailis.

Ilggadēja Biznesa plānu konkursa atbalstītāja – Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaiderepasniedza simpātiju balvu Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas audzēknēm Sigitai Raguckai – Ragovksai un Lidijai Avotiņai (skolotāja – Inta Jorniņa) par ieceri attīstīt Skolēnu mācību uzņēmumu saražoto produktu realizēšanas iespējas, veidojot īpašu veikalu.  „Eiropas Savienībā jauniešu bezdarbs ir aktuāla problēma, kuru jūs aktīvi palīdzat risināt, rakstot un pēc tam arī dzīvē realizējot savas inovatīvās biznesa idejas. Iesaistoties uzņēmējdarbībā, jūs ne tikai iegūstat vērtīgu pirmo darba pieredzi, bet arī kļūstat par labu piemēru ikvienam Latvijā, ar ko jūs varat patiesi lepoties,”savā uzrunā uzsvēra Eiropas Parlamenta deputāte, profesore, ekonomikas doktore un Latvijas Ekonomikas attīstības foruma prezidente Inese Vaidere.

2.vietu un TALLINK Latvija sarūpētu kruīza ceļojumu uz Stokholmu ieguva Lāsma Kuhtarska no Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas (skolotāja – Ligita Druva). Meitene ir izstrādājusi biznesa plānu kafejnīcai Rīgā "Krēmkūciņu paradīze", kas piedāvā konditorejas izstrādājumus bez glutēna. 

3.vietu un biznesa literatūru no Lietišķā informācijas dienesta ieguva biznesa plāns, kura autori ir Priekuļu un Jāņmuižas Valsts tehnikuma audzēknis Jānis Stirna un Draudzīgā Aicinājuma Cēsu Valsts ģimnāzijas skolniece Karlīna Kārkliņa (skolotāja – Solvita Laiviņa). Jaunieši plāno startēt tūrisma nozarē un papildināt Cēsu suvenīru klāstu ar romantiskiem lukturīšiem.

Visu trīs pirmo vietu ieguvēji saņēma arī žurnāla Forbes gada abonementu, kā arī piemiņas veltes no JA-YE Latvija galvenā sadarbības partnera – Swedbank

Konkursam šogad tika iesniegti 38 biznesa plāni, bet līdz finālam tika 11 labākie – no Bauskas, Cēsīm, Iecavas, Nautrēniem, Jelgavas, Rīgas, Limbažiem un Madonas. Konkursa finālā bija iekļuvušas biznesa idejas par ekoloģisku koka izstrādājumu ražošanu un tirgošanu Baltijas valstīs, deju e-žurnāla izveidi, saldētu ogu un medus produktu ražošanu, kā arī vairāki ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji.

Skolēnu biznesa plānus vērtēja žūrija, kuras sastāvā bija LU Ekonomikas un vadības fakultātes profesors Māris Purgailis, Swedbank Apgrozāmo līdzekļu daļas vadītājs un Iespējamās misijas Ekonomikas un līderības skolotājs Mārtiņš Drusts, Latvijas Ekonomikas attīstības foruma  biedrs Armands Jurjevs, Latvijas Darba devēju konfederācijas viceprezidente, biedrības „Līdere” valdes priekšsēdētāja un SIA "Lietišķās informācijas dienests" izpilddirektore Aiva Vīksna, Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas izpilddirektore Santa Graikste, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras projektu vadītāja Ilze Vanaga, kā arī JA-YE Latvija valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

JA-YE LatvijaBiznesa plānu konkurss notiek jau kopš 1995.gada, un tā mērķis ir motivēt jauniešus attīstīt prasmes biznesa plānu veidošanā, kuri tiktu īstenoti dzīvotspējīgos uzņēmumos Latvijā. Konkursā varēja piedalīties visu JA-YE Latvija dalībskolu 10. – 12. klašu skolēni, paši saviem spēkiem izstrādājot biznesa plānus savām idejām.

*Uzvarētāju – skolēnu mācību uzņēmuma „Dream Sleep” sauklis

**Skolēnu mācību uzņēmums (SMU) ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. SMU mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē – skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. SMU nav juridiska statusa – tos pārstāv Junior Achievement – Young Enterprise Latvija un skola. SMU konsultē un atbalsta SMU konsultanti/biznesa konsultanti.


Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru