18.06.2013

Apbalvoti gada labākie skolēni un skolotāji ekonomikā

Biznesa izglītības biedrība Junior Achievement – Young Enterprise Latvija (JA–YE Latvija) apbalvojusi aizvadītā mācību gada labākos skolēnus un skolotājus ekonomikā. Par labāko skolotāju ekonomikā atzīta Iveta Vabule (Madonas Valsts ģimnāzija), bet par labāko skolēnu ekonomikā – Elīza Barkāne (Jelgavas Spīdolas ģimnāzija), savukārt titulu „JA-YE Latvija Gada jaunais uzņēmējs 2013” saņem Mārcis Kaksis no Valmieras.

Svinīgā apbalvošanas ceremonija notika Rīgas Latviešu biedrības namā 17.jūnijā un laureātus godināt bija ieradušies Latvijas valsts prezidents Andris Bērziņš, LR Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, Eiropas Parlamenta deputāte Inese Vaidere, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, kā arī JA-YE Latvija sadarbības partneri un atbalstītāji.  

JA-YE Latvija stratēģiskā sadarbības partnera Swedbank valdes loceklis Daniils Ruļovs sveica Gada labāko skolēnu un skolotāju, kā arī Gada jauno uzņēmēju, dāvājot iespēju viņiem apmeklēt „Pasaules latviešu ekonomikas un inovāciju forumu”.  

Titula „JA-YE Latvija Gada labākais skolēns 2013” ieguvēja Elīza Barkāne (Jelgavas Spīdolas ģimnāzija, 12. klase) jaunā uzņēmēja karjeru sāka 2008. gadā, kad pirmo reizi dibināja skolēnu mācību uzņēmumu. Šogad viņas veidotais skolēnu mācību uzņēmums PAFF (ražo īpašus burbuļu pūšamos, kas neizlīst un tumsā spīd), ieguva 3.vietu valsts mēroga finālā un izpelnījās burvju mākslinieku Pecolli uzmanību. 2012. gadā meitene pati saviem spēkiem uzrakstīja starptautisku projektu, piesaistot programmas Nordplus finansējumu, kā rezultātā  tapa grāmata un filma par skolēnu mācību uzņēmumu idejām. Viņa pati arī koordinēja projekta norisi, veidoja projekta atskaites, kas izraisīja patiesu apbrīnu no Somijas skolotāju puses, ar kuriem viņa sadarbojās projekta ietvaros. Elīza arī veikusi pētījumu „Uzņēmējspēju attīstīšana Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas komerczinību klasēs”, kā arī septiņas reizes piedalījusies karjeras izglītības akcij Ēnu diena.

JA-YE Latvija Gada labākais skolotājs ekonomikā 2013” – Madonas Valsts ģimnāzijas ekonomikas skolotāja Iveta Vabule – aizvadītajā mācību gadā konsultējusi 16 skolēnu mācību uzņēmumus un rīkojusi gadatirgus savā pilsētā. Godalgotas vietas ieguvuši viņas skolēnu veidotie zinātniski pētnieciskie darbi un biznesa plāni, kā arī skolēnu mācību uzņēmumi – Dream Sleep jūlijā pārstāvēs Latviju Eiropas Skolēnu mācību uzņēmumu finālā Londonā, prezentājot Eiropai savus ceļošanai īpaši piemērotos spilvenus. Par jauniešu produkciju jau interesi izrādījusi Latvijas lielākā aviokompānija.

Savukārt „JA-YE Latvija Gada jaunais uzņēmējs 2013” Mārcis Kaksis studējis Igaunijā un jau studiju laikā kopā ar igauņu jauniešiem nodibinājis pasākumu organizēšanas un mārketinga aģentūru Broadline, kas darbojas joprojām. Pateicoties Valmieras biznesa inkubatoram, viņš atgriezās savā dzimtajā pilsētā Valmierā, lai realizētu biznesu Latvijā – izveidoja IT uzņēmumu SIA Muuv, un šobrīd orientējas uz eksportu.

Latvijas valsts prezidents Andris Bērziņš svinīgi sveica laureātus un aicināja jauniešus iesaistīties savu tuvāko biznesā, gūt konkurētspējīgu izglītību ārzemēs un pēc tam atgriezties, lai veidotu savus uzņēmumus. Viņš arī ieteica necerēt uz lieliem ārvalstu investoriem, kas varētu ienākt Latvijā, jo cik ātri tie ienāk valstī, tikpat ātri arī aiziet. „Tagad ieiet biznesā, uzņēmējdarbībā ir nesalīdzināmi sarežģītāk, nekā tas bija pirms pieciem, sešiem gadiem. Latvija tiešām ir kļuvusi par atvērtu zemi, un tas šo sarežģītību palielina. [..] Lai sasniegtu tādu uzņēmēja statusu, ka jūties drošs Baltijas līmenī, ir nepieciešams pietiekami daudz naudas, un vismaz desmit gadu pieredze,” savā uzrunā norādīja Bērziņš. Uzrunājot nominētos skolotājus, prezidents izteica viņiem īpašu pateicību par ieguldīto darbu un aicināja visus pie sevis uz tikšanos.

Skolēnus un skolotājus svētkos sveica arī Eiropas Parlamenta deputāte, profesore, ekonomikas doktore un Latvijas Ekonomikas attīstības foruma prezidente Inese Vaidere un dāvāja skolotājiem braucienu uz Eiropas Parlamentu Briselē.

Ministru prezidenta Valda Dombrovska sveicienu laureātiem nolasīja viņa padomnieks Ints Dālderis, savā uzrunā norādot, ka Latvijas šībrīža veiksmīgākās nozares ir kokapstārde, farmācijas nozare un informācijas tehnoloģijās, kā arī loģistika: „No jūsu idejām un spējām tās īstenot būs atkarīgs, cik ātri pietuvosimies attīstītāko Eiropas Savienības valstu līmenim. [..] Tas ir gudrākais veids, kā gūt panākumus – meklēt iespēju radīt pievienoto vērtību Latvijā ražotajām precēm. Piemēram, eksportēt nevis kokmateriālus bet dažādus koka izstrādājumus. Jo lielāka būs pievienotā vērtība, jo lielāka būs valsts iedzīvotāju labklājība!”

LR Ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts savā priekšlasījumā par ekonomikas situāciju Latvijā norādīja, ka šobrīd jaunajiem uzņēmējiem nepieciešams spēcīgs „sakodiens” un skats eksporta virzienā: „Ir kļūda šodien uzsākt uzņēmējdarbību, domājot tikai par Latviju. [..] Jums ir jādomā daudz plašāk. Nav tā, ka no reģioniem var vest preci tikai uz Rīgu. No reģionu pilsētām var vest uz Pleskavu, Maskavu, Pēterburgu, Varšavu, Kauņu, Viļņu. [..] Šobrīd Latvijas rūpniecībā 55% saražotā ir zems tehnoloģiju līmenis. Valstīs, ar kurām sevi salīdzinām ikdienā sociālā līmeņa ziņā – Somija, Vācija, Zviedrija, - šis procents ir ievērojami zemāks,” norādīja D.Pavļuts un uzsvēra – mūsu risinājums nav ražot konkrētu produktu, mūsu risinājums ir šo produktu izdomāt.

Nominācijā „JA-YE Latvija Gada labākais skolotājs ekonomikā 2013” šogad tika izvirzīti arī Andris Priekulis (Rīgas Valsts 3. ģimnāzija), Jolanta Lankovska (Rīgas Mūzikas internātvidusskola un Privātā vidusskola Klasika), Simona Sniķe (Gulbenes novada Valsts ģimnāzija) un Larisa Flugrāte (Kuldīgas Centra vidusskola).

Savukārt nominācijā „JA-YE Latvija Gada labākais skolēns ekonomikā 2013” tika izvirzīti arī Anna Ruka (Valmieras Pārgaujas ģimnāzija), Kristīne Kleina (Rīgas Valsts 3. ģimnāzija), Zane Zentele (Īslīces vidusskola) un Toms Donerblics (Bauskas Valsts ģimnāzija).

Konkursa "Gada labākais ekonomikā" mērķis ir veicināt sabiedrības ieinteresētību par jauniešu un skolotāju uzņēmību darboties ekonomikas un uzņēmējdarbības jomās, sekmējot skolā gūto zināšanu izmantošanu dzīvē. Konkursa ietvaros JA–YE Latvija vēlas veicināt sociāli atbildīgas sabiedrības un uzņēmēju veidošanos, kuri attīsta un pilnveido jauniešos uzņēmējspējas. Labākos skolēnus un skolotājus nominācijām ik gadu izvirza skolas, bet saņemtos pieteikumus izvērtē neatkarīga žūrija. Žūrijas sastāvā ir Latvijas vadošo augstskolu, uzņēmumu, kā arī Latvijas Ekonomikas attīstības foruma pārstāvji. Konkurss notiek jau 17.gadu.

JA-YE Latvija pateicas saviem uzticīgajiem atbalstītājiem, it īpaši stratēģiskajam partnerim Swedbank, Coca-Cola Hellenic Latvia, modes un izklaides centram Rīga Plaza, Hansaworld.lv, Mūžizglītības programmai, Rīgas domei,  Latvijas Valsts mežiem, Ceļu satiksmes drošības direkcijai, RTU Rīgas biznesa skolai, Draugiem.lv un Tallink Latvija


Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru