01.10.2013

Jaunieši reģionos apgūst uzņēmējdarbību, lai nodrošinātu savu nākotni

HTML Online Editor Sample

Jaunieši reģionos apgūst uzņēmējdarbību, lai nodrošinātu savu nākotni

 

Biznesa izglītības biedrība Junior Achievement – Young Enterprise Latvija (JA-YE Latvija) sdarbībā ar Swedbank uzsākusi semināru ciklu «JA-YE Latvija Jauno uzņēmēju skola 2013», kurā jaunieši izzina uzņēmējdarbības izglītības iespējas Latvijas skolās, iedvesmojas no pieredzējušiem uzņēmējiem, kā arī radošajās darbnīcās paši attīsta inovatīvas biznesa idejas un mārketinga risinājumus. Pirmie divi semināri jau notikuši Kuldīgā un Alūksnē, pulcējot 340 skolēnu un skolotāju auditoriju, bet vēl astoņi plānoti arī citās Latvijas pilsētās.

 

«JA-YE Latvija Jauno uzņēmēju skola 2013» ir vienas dienas informatīvu semināru un radošo darbnīcu cikls dažādos Latvijas reģionos ar mērķi skolēniem un skolotājiem sniegt ieskatu praktiskās uzņēmējdarbības izglītībā un veiksmīgas karjeras veidošanā jau skolas laikā. Sadarbībā ar RTU Rīgas Biznesa skolas ekspertiem jaunieši seminārā izstrādā inovatīvas biznesa idejas, lai vēlāk tās attīstītu Skolēnu mācību uzņēmumu programmas ietvaros visa mācību gada garumā. Biznesa simulācijas spēles TITAN darbnīcā datormīļiem ir iespēja tiešsaistē trenēt uzņēmējdarbībai nepieciešamo stratēģisko domāšanu, bet mārketinga darbnīcā dalībnieki uzzina pasaules labo praksi netradicionālajā mārketingā un arī paši rada idejas produktu virzīšanai tirgū. Tikmēr skolotāji semināra ietvaros var saņemt konsultāciju par pieejamo metožu efektīvu integrēšanu mācību procesā. Pasākumu dalībniekus katrā seminārā gaida arī pārsteigums no Tallink Latvija.

„Šogad interese par uzņēmējdarbības izglītības iespējām skolās ir palielinājusies. Šķiet, vispārējās izglītības iestādes un pašvaldības vēl vairāk apzinājušās, cik svarīgi ir laikus apmācīt un iedrošināt jauniešus uzsākt uzņēmējdarbību, lai nākotnē Latvijas reģionos tiktu radītas jaunas darba vietas un cilvēki nebrauktu prom, bet ieguldītu sevis un novada attīstībā,” secina JA-YE Latvija valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Laikā, kad jauniešu bezdarbs ir viena no lielākajām rūpēm Latvijā, JA-YE Latvija praktiskās uzņēmējdarbības programmas palīdz sagatavot jauniešus darba tirgum un lielajai dzīvei, spēcīgi attīstot darbam nepieciešamās kompetences. Statistika liecina, ka JA-YE Latvija programmu absolventiem ir par ceturtdaļu lielākas iespējas atrast darbu un divreiz lielāka iespēja kļūt par uzņēmējiem, salīdzinājumā ar jauniešiem, kas nav piedalījušies JA-YE Latvija  programmās. Turklāt Junior Achievement programmu absolventu dibinātajiem uzņēmumiem ir daudz augstāki izdzīvošanas rādītāji, lielāka peļņa un tie rada vairāk jaunu darba vietu (JA-YE Europe pētījuma dati, 2012).

Semināru ciklā īpaša uzmanība tiek pievērsta uzņēmējdarbības videi un iespējām konkrētā Latvijas reģionā, tādēļ katra semināra programma tiek veidota īpaši, pieaicinot vietējos uzņēmējus un Swedbank filiāļu darbiniekus – uzņēmumu konsultantus.

Alūksnes jauniešus ar savu pieredzi iedvesmoja Swedbank Alūksnes Klientu apkalpošanas speciāliste Una Tetere-Teterovska, kura paralēli darbam Swedbank jau gadu attīsta savu uzņēmumu – ekoloģisku vaska sveču ražotni SIA Avokado. Unas veiksmes formula slēpjas uzņēmībā pārvērst savu hobiju biznesā un drosmē pārliecināt investoru par ražošanas iekārtas nepieciešamību. Una ir piemērs arī tam, uz ko savā uzrunā pasākuma atklāšanā skolēnus aicināja Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins – dibinot savu uzņēmumu, jaunietim ir iespēja ne tikai nodrošināt sevi un radīt jaunas darbavietas, bet arī palikt savā novadā kopā ar ģimeni.

Šādu ceļu savulaik izvēlējies Alūksnes uzņēmuma JM Grupa vadītājs Mairis Arājs un viņa dzīvesbiedre Jolanta Arāja. Uzņēmums šobrīd darbojas viesnīcu un kokapstrādes jomās, tam ir arī automazgātuve un solārijs, un tā vēsture ir tikpat sena kā biznesa izglītības organizācijai JA-YE Latvija – kopš 90.gadu sākuma. „Viena no pirmajām biznesa idejām bija čības, ko izgatavojām no veciem mēteļiem – paši radījām piegrieztni, paši šuvām un gājām uz tirgu pārdot,” stāsta Mairis. Pārdots arī Krievijā iegādāts saldējums un citas preces, līdz pamazām nopelnīts pamatkapitāls lielākam uzņēmumam. „Toreiz bankā kredītu nevarēja dabūt. Ja arī varēja, tad procentu likme bija 20% tagadējo 5 – 7% vietā,” norāda Mairis un aicina jauniešus izmantot uzņēmējdarbības izglītības programmas, kādas toreiz vēl nebija pieejamas.

„Uzņēmumam augot mainās arī paša uzņēmēja vērtības. Kad sāku, mana motivācija bija sevi nodrošināt, uzlabot savas dzīves kvalitāti. Šobrīd man ir svarīgi ne tikai tas, cik es nopelnīšu, bet arī kāda ir uzņēmuma vide – cik tā ir patīkama cilvēkiem. Tas, ka atrodamies Alūksnē, vēl nenozīmē, ka mums nevarētu būt labāka darba vide kā uzņēmumiem Rīgā. Un daudzi, kuri pie mums atbrauc, ir priecīgi par redzēto!” sarunā ar Alūksnes jauniešiem un skolotājiem uzsver Mairis.

 

«JA-YE Latvija Jauno uzņēmēju skola 2013» 20.septembrī viesojās Kuldīgā, bet 23.septembrī – Alūksnē, kopumā pulcējot 340 skolēnu un skolotāju auditoriju. Šīs bija tikai pirmās divas pieturvietas desmit reģionālo semināru ciklā, ko JA-YE Latvija komanda iecerējuši realizēt vēl šogad, aktualizējot uzņēmējdarbības nozīmi Latvijas reģionos un piedāvājot praktiskās uzņēmējdarbības izglītības programmas Latvijas skolām.

«JA-YE Latvija Jauno uzņēmēju skola 2013» 1.oktobrī viesosies Rēzeknē, Austrumlatvijas radošo pakalpojumu centrā «Zeimuļs», 8.oktobrīRīgā, Multikino (modes un izklaides centrā Rīga Plaza), bet 21.oktobrī – Valmierā. Pieteikšanās anketas un semināru programmas, kā arī turpmāka informācija par plānotajiem pasākumiem atrodama vortālā www.jal.lv vai www.draugiem.lv/jal.

«JA-YE Latvija Jauno uzņēmēju skolas 2013» semināru cikls tiek organizēts sadarbībā ar JA-YE Latvija stratēģisko partneri Swedbank un RTU Rīgas Biznesa skolu, atbalstītāji: Draugiem.lv, Inbox.lv, Uzdevumi.lv un Tallink Latvija.

 

 

 

Darbspējas. Uzņēmējdarbība. Finanšu pratība.

JA-YE Latvijaprogrammas – uzņēmīgas jaunās paaudzes pamats!

             

 

Informāciju sagatavoja

JA-YE Latvija mārketinga vadītāja Sintija Lase

Tālrunis: 22088990; E-pasts: sintija@jal.lv

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru