19.02.2014

Vakanču skaits šogad Ēnu dienā audzis par tūkstoti

Ar vairāk nekā 15 000 reģistrētiem skolēniem un 5703 pieejamām vakancēm 12. februārī aizvadīta karjeras izglītības akcija Ēnu diena. Akcijas organizatori biznesa izglītības biedrība Junior Achievement – Young Enterprise Latvijasadarbībā ar Swedbank īpaši aicināja iesaistīties nozaru līderus un uzņēmējus, lai stiprinātu Latvijas jauniešu uzņēmību un iedvesmotu uzņēmējdarbībai.

Skolēnu interese šogad par Ēnu dienu dubultojusies, Ēnu devēju skaits pieaudzis līdz 725, kas ir par 215 vairāk, nekā pērn, bet piedāvāto vakanču skaits, salīdzinājumā ar pagājušo gadu, audzis par vairāk nekā tūkstoti, Ēnu dienas preses konferencē informēja Junior Achievement – Young Enterprise Latvijavaldes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.Populārākās nozares pēc jauniešu pieprasījuma joprojām ir veselības aprūpe un rehabilitācija, komunikācija un mediji, kā arī vadība un administrēšana. Ceturtajā vietā ir drošība, glābšana un aizsardzība, tai seko māksla, kultūra un izklaide, aviācija, valsts pārvalde un informācijas tehnoloģijas. Jauniešu viskārotākās vakances šogad bija airBaltic stjuarts (356) un lidmašīnas pilots (199), daudzi jaunieši vēlējās ēnot mūziķi Ralfu Eilandu (144), Tallink Latvija kruīza vadītāju (142), radio dīdžeju (128), radošo mākslinieku Kašeru (117) un veterinārārstu (116).

„Ir jāver durvis, jāpiedalās un jāinvestē savs laiks jauniešu attīstībā. Šodien mēs vairs nevaram jauniešus virzīt konkrētā profesijā, jo tā uzņemamies pārāk lielu risku. Mēs nezinām, kādas profesijas būs aktuālas pēc desmit gadiem, bet zinām, ka noteicošas būs uzņēmējspējas – spēja pielāgoties esošajai situācijai un nepieciešamības gadījumā radīt sev darba vietu,” norāda J. Krievāns.

Izglītības un Zinātnes ministrijas valsts sekretāre Sanda Liepiņa preses konferencē aicināja stiprināt jauniešos izpratni par to, ka karjeras izvēli neizdarām vienreiz – ne devītās, ne 12.klases beigās: „Karjera mūsdienu izpratnē ir izglītības un personīgās dzīves mijiedarbības pasākumu kopums mūža garumā. Tie ir nemitīgi pieņemti ikdienas lēmumi, kas arī nosaka, kādēļ atrodamies tur, kur esam.”

Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Menģelsone norādīja, ka skolas un ģimenes mijiedarbība ir tā, kas virza jauniešus karjeras izglītībā: „Skolās, kur ir JA-YE Latvija metodiskie mācību materiāli un ekonomikas skolotāji, ar izpratni par prakses vajadzību nav nekādu problēmu.” LDDK kopā ar IZM jau ilgstoši aktualizē prakses vietu sistēmas ieviešanu, kas motivētu uzņēmumus ņemt praksē jauniešus. „Reālākā motivācija ir nodokļu atlaides. Jaunajā valdības deklarācijā šādu punktu bijām ielikuši, bet nesaukšu vārdā partiju, kura to izņēma ārā,” atzina Menģelsone. Tikmēr viss balstās uz uzņēmēju iniciatīvu un sociālo atbildību.

Šogad lielākais Ēnu devējs Swedbank piedāvāja ēnot dažādus bankas darbiniekus 213 skolēniem. „Swedbank ir ļoti ieinteresēta domājošā, aktīvā, izglītotā un motivētā sabiedrībā. Es personīgi ticu, ka šodien mēs visi kopā mazinām jauniešu bezdarbu un attīstām uzņēmējdarbību. Šodien veidojam rītdienu, kādu vēlamies to redzēt. Man ir prieks, ka atrodam laiku dalīties savā pieredzē, gūstam atgriezenisko saiti, uzzinām, ko viņi domā par mums. Lai praktiskās pieredzes mācību modelis iesakņojas mācību programmās, lai jauniešiem ir iespēja tikties ar uzņēmējiem un saprast, kā viņi domā un kas ir uzņēmēja gēns. Uzņēmību, drosmi, radošumu, novatorismu, spēju strādāt komandā un uzņemties atbildību un prasmīgi izvērtēt riskus!” preses konferencē visiem novēlēja Swedbank valdes locekle Irīna Pīgozne.

Jaunais uzņēmējs, SkatSkat.lv dibinātājs Mikus Opelts Ēnu dienā piedalās jau trešo gadu. „Šis pasākums man vienmēr bijis svarīgs. Tikko bijām pieņēmuši savas dzīves lielos lēmumus, sākuši studēt augstskolā un noīrējuši pirmo ofisu, uzreiz pieteicāmies par Ēnu devēju. Likās ļoti svarīgi izstāstīt citiem, ko pats biju tikko pieredzējis. Cenšamies jauniešiem rādīt tehnoloģijas, stāstīt, kā būvējam savu biznesu un kā viņi var šodien sākt savu talantu attīstīt. Nav jāgaida pieci grādi, jau šodien var ķerties klāt produktiem, kas patīk, un taisīt biznesu. Arī paši „noķeram” iedvesmu, strādājot ar jauniešiem. Savukārt, pirms sešiem gadiem es pats piedalījos Ēnu dienā, un tas bija viens no pasākumiem, kas mainīja manu karjeras izvēli, iedeva grūdienu pieņemt citus lēmumus par nākotnes karjeru,” pieredzē dalās Mikus Opelts.

SIA Enerģijas Risinājumi valdes loceklis Guntars Kokorevičs tāpat kā pārējie preses konferences dalībnieki bija ieradies kopā ar savu „ēnu”. „Mūsu kā uzņēmēju pienākums ir noziedot šo dienu jauniešiem, un darīt to nesamākslojot. Parādīt, ka ikdiena nav ne rožaina, ne arī bēdīga. Iespējams, profesijas izvēli viņi vēl piecas reizes mainīs, bet viņi zinās, kuras īpašības sevī izkopt, lai sasniegtu vēlamo,” uzskata uzņēmējs.

Kokoreviča ēna Diāna Greiskāne Ēnu dienā piedalās jau piekto gadu. Viņa atzina, ka ir īpaši gandarīta par šī gada pieredzi, jo tā no vienkāršas ēnošanas pārvērtusies mentoringā: „Šogad es uzzināju ne tikai par Guntara kā uzņēmēja ikdienu, bet arī pastāstīju par savām nākotnes iecerēm, un viņš man deva padomus.”

Ēnu diena un tematiskas aktivitātes notika arī valdībā. Ministru prezidentes, nozaru ministru, valsts sekretāru un Valsts kancelejas ekspertu „ēnas” vakar ne tikai vēroja valdības pārstāvju darbu, bet arī piedalījās valdības sēdes simulācijas spēlē, izsakot viedokļus un priekšlikumus, kā mazināt jauniešu izbraukšanu no Latvijas.

Ikviens jaunietis, kurš piedalījās Ēnu dienā, līdz 20.februārim var dalīties savos iespaidos, piedaloties trīs dažādos konkursos – foto konkursā "Ēnu dienas selfijs 2014”, video konkursā „Ēnu diena iedvesmo” un stāstu konkursā „Mans Ēnu dienas veiksmes stāsts”. Konkursu noteikumi atrodami www.enudiena.lv  

Ēnu diena ir pasaulē populāra karjeras izglītības akcija, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un 4 – 6 stundu garumā vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Karjeras izglītības akcijas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum nākotnē, kā arī demonstrētu saikni starp izglītību un karjeru, rosinot skolēnus jēgpilni pievērsties mācībām. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, akcija sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē. Latvijā Ēnu diena ir biznesa izglītības biedrības Junior Achievement – Young Enterprise Latvija (JA-YE Latvija) reģistrēta preču zīme. Akcija Latvijā tiek organizēta jau kopš 2001.gada.

2014.gadā Ēnu dienu informatīvi atbalstīja Draugiem.lv, Inbox.lv, Apollo.lv, Delfi.lv un Tvnet.lv.

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru