06.05.2014

Rīt, 7. maijā noskaidros labākos Skolēnu mācību uzņēmumus

 Biznesa izglītības biedrība Junior Achievement – Young Enterprise Latvija 7.maijā ikgadēji organizē Jauno uzņēmēju dienu. Tās ietvaros notiks Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) Valsts mēroga fināls, kurā žūrija izvērtēs labākos mācību uzņēmumus, to biznesa plānus. Pasākumā tiks apbalvoti arī radošāko biznesa pasaku un sociāli atbildīgāko vides plakātu autori.

JA-YE Latvija Jauno uzņēmēju diena 2014 norisināsies Latvijas Universitātes Lielajā aulā (Rīgā, Raiņa bulvārī 19). Plkst. 10:20 pasākumu atklās Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa. Uzrunu teiks arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš, kurš tradicionāli uzņemsies atbildīgos žūrijas priekšsēdētāja pienākumus.

No plkst. 12:30 līdz 14:00 apmeklētāji aicināti klātienē iepazīties ar finālistiem – 28 veiksmīgākajiem skolēnu mācību uzņēmumiem (SMU) un biznesa plānu autoriem. Šogad Skolēnu mācību uzņēmumu programmas ietvaros tika dibināti 711 mācību uzņēmumi, kas ir lielākais skaits kopš programmas ieviešanas Latvijā 1991.gadā, iepriekšējā mācību gadā to bija nedaudz mazāk – 510.

Finālā sacentīsies SMU un biznesa plāni no 17 Latvijas skolām: Bauskas sākumskolas, Bauskas Valsts ģimnāzijas, Iecavas vidusskolas, Īslīces vidusskolas, Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas, Jēkabpils Agrobiznesa koledžas, Krotes Kronvalda Ata pamatskolas, Kuldīgas Centra vidusskolas, Madonas pilsētas 1.vidusskolas, Madonas Valsts ģimnāzijas, Mazsalacas vidusskolas, Mārupes vidusskolas, Priekules vidusskolas, Rīgas Valsts 2.ģimnāzijas, Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas, Valmieras Profesionālā vidusskolas un Viļānu vidusskolas.

Finālisti izstrādājuši inovatīvus un praktiskus produktus: atstarojošas cepures un velosomas, izsmalcinātus ilgnoturīgus ziedus no japāņu polimēra, rokas pulksteņu koka siksniņas, koka tauriņus, lietussargu statīvus, pītas mēbeles un traukus, telefona lādētāju kabatiņas, ziepes ar mantiņu bērniem, mācību līdzekļus un spēles, kā arī dabīgus skaistumkopšanas līdzekļus. Šos produktus iespējams tuvāk apskatīt un par savu favorītu nobalsot www.draugiem.lv.jal

Jauno uzņēmēju diena 2014 tiek īstenota Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) projekta „Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība. Pasākumu atbalsta JA-YE Latvija stratēģiskais partneris Swedbank, Latvijas Universitātes Ekonomikas un Vadības fakultāte, Biznesa augstskola Turība, Latvijas Valsts meži, Latvijas Darba devēju konfederācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Banku augstskola un Tallink Latvija. Par pasākumu informē Draugiem.lv un Inbox.lv

Ikviens no 711 šogad dibinātajiem skolēnu mācību uzņēmumiem varēja padziļināti izstrādāt biznesa plānu un piedalīties JA-YE Latvija un Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes organizētajā biznesa plānu konkursā. Arī šī konkursa uzvarētāji tiks noskaidroti Jauno uzņēmēju dienā 7.maijā, kad septiņi finālisti sacentīsies par apmaksātu studiju vietu LU Ekonomikas un vadības fakultātē.

„Ar biznesa idejas attīstīšanu uz papīra vien nepietiek; noteikti ir jāveido arī produkta prototips un jāpārbauda tā potenciāls uz reāliem klientiem. To zina un dara pasaules vadošās augstskolas, un to darām arī mēs Latvijā, turklāt – jau vidusskolā. Ir patiess prieks, ka JA-YE Latvija dalībskolu jaunieši ar interesi apgūst gan praktisko uzņēmējdarbību, ražojot, pārdodot un mācību gada laikā pilnveidojot produktu, gan padziļināti pēta tirgu un attīsta savas idejas biznesa plānu veidā. Dažiem labāk patīk pētīt, analizēt, citiem labāk padodas praktiskā uzņēmējdarbība, taču ik gadu ir vairāki skolēnu mācību uzņēmumi, kuri vienlīdz veiksmīgi startē abos konkursos un izvirzās par līderiem. Kopumā jauniešu interese par uzņēmējdarbību ar katru gadu ļoti strauji aug,” atzīst JA-YE Latvija valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Skolēnu mācību uzņēmumu programmas mērķis ir veicināt skolēnu uzņēmību un uzdrīkstēšanos, sekmēt viņu prasmes inovatīvu un radošu ideju attīstīšanā, attīstīt skolēnu spējas pieņemt pārdomātus un pamatotus lēmumus, kas veicina personisko un sabiedrisko labklājību, vienlaikus pārbaudot viņu uzņēmējspējas praktiskā darbībā.

Jauno uzņēmēju dienas 2014 noslēguma ceremonijā plkst. 18:00 LU Lielajā aulā tiks sumināti konkursu uzvarētāji, uzrunas teiks Latvijas Darba Devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Menģelsone, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras viceprezidents Aigars Rostovskis un Latvijas Ekonomikas Attīstības foruma prezidente Inese Vaidere.

SMU Valsts mēroga fināla vidusskolas grupas 1.vietas ieguvēji ar LIAA atbalstu jūlijā dosies pārstāvēt Latviju Eiropas finālā, bet Biznesa augstskola Turība dāvās uzvarētājiem apmaksātu studiju vietu. Arī Latvijas Darba devēju konfederācija 1.vietas ieguvējiem sarūpējusi īpašu balvu. Aizvadītajos Ziemassvētkos LDDK biedri – uzņēmēji pavāra Mārtiņa Sirmā un šokolādes burves Ilzes Garančas meistarklasē pašrocīgi radīja šokolādes trifeles un pēc tam tās pārdeva labdarības izsolē. Iegūtie 1325 eiro tiks dāvāti šī gada labākajam skolēnu mācību uzņēmumam biznesa attīstīšanai.

Arī pārējie laureāti iegūs vērtīgas balvas. Pamatskolas grupas 1.vietas ieguvēji un vidusskolas grupas 2.vietas ieguvēji dāvanā saņems jūras ceļojumu uz Stokholmu no Tallink Latvija. Abu grupu 1. – 3.vietu ieguvējiem tiks dāvātas arī biznesā noderīgas veltes no Swedbank un LIAA.

Kopā ar labākajiem skolēnu mācību uzņēmumu un biznesa plāniem veidotājiem tiks apbalvots arī gada skolotājs – SMU konsultants, kā arī citu JA-YE Latvija uzņēmējdarbības izglītības un finanšu pratības konkursu laureāti. Šogad biznesa pasaku konkursam no 34 Latvijas skolām tika iesūtītas 263 biznesa pasakas. Pasākumā tiks sumināti konkursa laureāti – simpātiju balvas saviem favorītiem pasniegs Biznesa augstskolas Turība un Latvijas Ekonomikas attīstības foruma pārstāvji, LR Saeimas deputāts Ingmārs Līdaka, kā arī tiks paziņoti uzvarētāji kopvērtējumā, kuri dosies jūras ceļojumā uz Stokholmu ar Tallink Latvija. Tāpat tiks apbalvoti JA-YE Latvija, AS Latvijas valsts meži un EuroAWK radošo vides reklāmu konkursa laureāti. Uzvarētājs iegūs iespēju izvietot savu veidoto vides plakātu EuroAWK vides reklāmas stendos dažādās Latvijas pilsētās. Par šo iespēju konkursā šogad cīnās 141 radošais skolēnu darbs.

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru