09.05.2014

Labākais skolēnu mācību uzņēmums – „Koka tauriņi” no Jelgavas

Biznesa izglītības biedrības Junior Achievement – Young Enterprise Latvija Jauno uzņēmēju dienā 7.maijā Valsts mēroga finālā tika izvērtēti un apbalvoti labākie skolēnu mācību uzņēmumi (SMU) un biznesa plāni. Pasākumu atklāja Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa.

1.vietu SMU Valsts mēroga finālā vidusskolas grupā ieguva SMU „Koka tauriņi” no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas. Jaunieši Roberts Kroģeris, Romāns Galaiko un Raivis Beņķītis ražo koka tauriņus ar zīmolu Garage Wooden Bow Ties. „Sākām pilnīgi ne no kā, un sešu mēnešu laikā esam izveidojuši konkurētspējīgu skolēnu mācību uzņēmumu, sasniedzot 2500 eiro apgrozījumu. Pagaidām visu, ko nopelnām, ieguldām uzņēmuma attīstībā. Lai arī ražojam aksesuārus vīriešiem, 80% mūsu pircēju ir sievietes, kuras vēlas iepriecināt savus vīriešus,” stāsta SMU „Koka tauriņi” pārstāvis Roberts Kroģeris.

SMU Valsts mēroga fināla vidusskolas grupas 1.vietas ieguvēji ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras atbalstu jūlijā dosies pārstāvēt Latviju Eiropas finālā Tallinā. Uzvarētāji arī saņēma dāvanā vērtīgu biznesa literatūru no Swedbank, apmaksātas studiju vietas no Biznesa augstskolas Turība un 1325 eiro naudas balvu no Latvijas Darba devēju konfederācijas, kas tika saziedota LDDK Ziemassvētku labdarības izsolē, pārdodot biedru – uzņēmēju pašrocīgi izgatavotas šokolādes trifeles.

2.vietu SMU konkursā vidusskolas grupā ieguva SMU "Koka pulksteņi" – Nauris Hofmanis, Elvis Barkauskis un Madara Ivanova. Jaunieši no lineļļā apstrādātiem koka atgriezumiem ražo ekoloģiskas rokas pulksteņu siksniņas. Savukārt 3.vietu žūrija piešķīra SMU "Charlotte", kas ražo velosomas ar atstarojošiem elementiem. Arī šie abi uzņēmumi pārstāv Jelgavas Spīdolas ģimnāziju un viņus konsultējušas skolotājas Inta Jorniņa un Dzintra Aploka.

Svinīgu uzrunu apbalvošanas ceremonijas atklāšanā teica Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras viceprezidents Aigars Rostovskis.Uzvarētājus paziņoja SMU žūrijas priekšsēdētājs Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras vadītājs Jānis Endziņš kopā ar Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektori Līgu Menģelsoni. Žūrijas darbā piedalījās arī Latvijas Darba devēju konfederācijas viceprezidente Aiva Vīksna, Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes dekāne Inta Brūna, Biznesa augstskolas Turība Attīstības padomes priekšsēdētāja vietnieks Viesturs Bulāns, advokātu biroja Glimstedt un partneri direktors Ēriks Blumbergs, Banku Augstskolas studiju prorektore Līga Peiseniece, Eiropersonāls Klientu attiecību vadītāja Katrīna Lūse, Microsoft Latvia Lielo klientu vadītājs Dans Haberlings, Latvijas Investīciju un attīstība aģentūras Projektu attīstības nodaļas projektu vadītāja Sarmīte Karlsone un Junior Achievement - Young Enterprise Latvija valdes priekšsēdētājs Latvija Jānis Krievāns.

Pamatskolas grupā Skolēnu mācību uzņēmumu Valsts mēroga finālā uzvarēja SMU "Komforts-2" no Madonas Valsts ģimnāzijas, dāvanā saņemot Swedbank un LIAA balvas un jūras ceļojumu uz Stokholmu no Tallink Latvija. UzvarētājiToms un Artūrs Zvirgzdiņi ražo termospilventiņus, un viņus konsultē skolotāja Iveta Vabule. 2.vietu pamatskolas SMU konkurencē ieguva SMU "Balts uz melna" no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas (dalībnieki – Evelīna Ķempele, Elīza Čapļa un Laura Jurevica, skolotāja Dzintra Aploka), bet 3.vietu – SMU "Krāsainās krelles" no Madonas pilsētas 1.vidusskolas (dalībnieki – Elīza Elizabete Elsiņa, Elīza Rozentāle un Sintija Beitāne, skolotāja Jolanta Riekstiņa). Balvas uzvarētājiem pasniedza pamatskolas žūrijas priekšsēdētāja SwedbankBiznesa attīstības pārvaldes projektu vadītāja Karīna Lindava. Pamatskolas žūrijas darbā piedalījās arī Latvijas Komercbanku asociācijas finanšu pratības projekta vadītāja Elita Pušpure, Latvijas Darba devēju konfederācijas nodarbinātības un izglītības eksperte Anita Līce, Latvijas Bankas ekonomiskās izglītotības interneta vietnes "Naudas skola" redaktore Antra Slava, RTU Rīgas Biznesa skolas pasniedzēja Ieva Kozlovska, LR Izglītības un zinātnes ministrijas Izglītības departamenta vecākā referente Lāsma Valaine un Inbox.lv mārketinga projektu vadītāja Tatjana Kovtuva.

Vairākām komandām tika pasniegtas arī simpātiju balvas. Advokātu biroja "Glimstedt un partneri" direktora Ērika Blumberga simpātiju balvu saņēma SMU "Čieko" no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas un SMU "Eco Magic" no Madonas Valsts ģimnāzijas. Latvijas Bankas simpātiju balvas ieguva SMU "Dižkoks" un SMU „Ūsiņas” no Bauskas sākumskolas, SMU "Čieko" no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas un SMU "Bizbizmārīšu veikaliņš" no Kuldīgas Centra vidusskolas. Banku Augstskolas simpātijas iekaroja SMU "DryDay" no Mārupes vidusskolas un SMU "Eco Magic" no Madonas Valsts ģimnāzijas. Simpātiju balsojumā www.Draugiem.lv/jal pamatskolas grupā uzvarēja SMU "Tīgerīši" no Mazsalacas vidusskolas, bet vidusskolas grupā – SMU "Eco Magic" no Madonas Valsts ģimnāzijas.

Kopā ar labākajiem skolēnu mācību uzņēmumu un biznesa plāniem veidotājiem tradicionāli tika apbalvots arī gada skolotājs – SMU konsultants. Šogad Gada SMU konsultanta titulu, kā arī JA-YE Latvija un Swedbank sarūpētu planšetdatoru saņēma skolotāja Antra Pāruma no Iecavas vidusskolas.

Ikviens no 711 šogad dibinātajiem skolēnu mācību uzņēmumiem varēja padziļināti izstrādāt biznesa plānu un piedalīties JA-YE Latvija un Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes organizētajā biznesa plānu konkursā. 1.vietu konkursā un apmaksātu studiju vietu LU Ekonomikas un vadības fakultātē, kā arī Tallink Latvija jūras ceļojumu uz Stokholmu ieguva SMU "Koka tauriņi" no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas, 2.vietā ierindojās SMU "Koka pulksteņi" no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas, bet 3.vietā – SMU "Eco Magic" no Madonas Valsts ģimnāzijas. Noslēguma ceremonijā laureātus svinīgi sveica Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes dekāne Inta Brūna. Savu simpātiju balvu biznesa plānam „Moto Travel”, kura autori ir Laura Salmiņa un Kristaps Blodons no Rīgas Valsts 3.ģimnāzijas, pasniedza Latvijas Ekonomikas Attīstības foruma prezidente un Eiroparlamenta deputāte Inese Vaidere.

Skolēnu mācību uzņēmumu programmas mērķisir veicināt skolēnu uzņēmību un uzdrīkstēšanos, sekmēt viņu prasmes inovatīvu un radošu ideju attīstīšanā, attīstīt skolēnu spējas pieņemt pārdomātus un pamatotus lēmumus, kas veicina personisko un sabiedrisko labklājību, vienlaikus pārbaudot viņu uzņēmējspējas praktiskā darbībā. Šogad Skolēnu mācību uzņēmumu programmas ietvaros tika dibināti 711 mācību uzņēmumi, kas ir lielākais skaits kopš programmas ieviešanas Latvijā 1991.gadā, iepriekšējā mācību gadā to bija nedaudz mazāk – 510. Valsts mēroga finālā sacentās labākie SMU un biznesa plāni no 17 Latvijas skolām. Pasākumā tika apbalvoti arī radošāko biznesa pasaku un sociāli atbildīgāko vides plakātu autori.

Jauno uzņēmēju diena 2014 un SMU Valsts mēroga fināls tika īstenoti LIAA projekta „Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība. Pasākumu atbalstīja JA-YE Latvija stratēģiskais partneris Swedbank, Latvijas Universitātes Ekonomikas un Vadības fakultāte, Biznesa augstskola Turība, Latvijas Valsts meži, Latvijas Darba devēju konfederācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, Latvijas Ekonomikas attīstības forums, Banku augstskola un Tallink Latvija. Par pasākumu informēja Draugiem.lv un Inbox.lv.

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru