20.08.2014

Skolotāji atzīst SMU veidošanu par inovatīvu praktiskās biznesa izglītības metodi un gatavi to ieviest savās skolās

Rīga, 20.08.2014. – Trešdien, 20. augustā noslēdzās divu dienu starptautisks skolotāju seminārs par biznesa izglītības biedrības Junior Achievement – Young Enterprise Latvija (JA-YE Latvija) programmas „Skolēnu mācību uzņēmumi (SMU)” veidošanas pieredzi Latvijā un Eiropā. Semināra dalībnieki atzīst, ka SMU ir inovatīva metode skolēnu uzņēmējspēju un uzņēmējkompetenču attīstīšanai, tāpēc savās skolās plāno ieviest vai turpināt izmantot šo praktiskās biznesa izglītības mācību metodi.

JA-YE Latvija valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns: JA-YE Latvija apkopotā statistika liecina, ka 10% no skolēnu mācību uzņēmumu programmas absolventiem paši veido savu biznesu un kļūst par darba devēju savā reģionā, tādejādi risinot tik sasāpējušās reģionālā bezdarba un attīstības problēmas. Tāpēc mēs aicinām novadu pašvaldības, skolu direktorus un uzņēmējus atbalstīt SMU programmas ieviešanu sava novada skolās un aktīvi piedalīties Latvijas ekonomiskā potenciāla stiprināšanā.”

Divās semināra dienās, kas bija piesātinātas ar pieredzes apmaiņu un interaktīvām nodarbībām, piedalījās 80 skolotāji no visas Latvijas. Semināra pirmajā dienā ar savu pieredzi kā labo praksi SMU veidošanā stāstīja spēļu un mobilo aplikāciju SMU noobApps no Lietuvas. Jaunie uzņēmēji dalījās atziņās par savu pirmo biznesa pieredzi un sniedza vērtīgus ieteikumus skolotājiem par to, kas būtu jāņem vērā skolēnu mācību uzņēmumu mentorēšanas procesā.

Savukārt JA-YE Latvija konkursa „Gada labākais skolotājs ekonomikā” laureātes, skolotājas Ieva Sebre (Talsu Valsts ģimnāzija), Inga Riemere (Rīgas Centra daiļamatniecības pamatskola) un Solvita Lauzēja (Bauskas Valsts ģimnāzija un Bauskas sākumskola) semināra dalībniekiem deva iespēju pašiem izmēģināt savus spēkus, piedaloties didaktiskajā spēlē - uzņēmējdarbības praktiskās modelēšanas 3 metodes. Šo spēli pašas skolotājas ir apguvušas projekta „Uzņēmējdarbības skola” (The Entrepreneurial School) ietvaros apmācībā Briselē. Tāpat semināra pirmajā dienā dalībnieki diskutēja par uzņēmējkompetences iekļaušanu dažādu mācību priekšmetu satura izstrādē.

Otrajā semināra dienā skolotājiem bija iespēja arī izmēģināt ražošanas, zinātnes un biznesa simulācijas spēli „Fabrikants”, kas īpaši ieteicama fizikas un ķīmijas skolotājiem, lai radītu jaunas idejas skolēnu iesaistē eksaktajos priekšmetos un veicinātu uzņēmējspēju attīstīšanu šo priekšmetu ietvaros. Latvijas uzņēmuma Primekss vadītājs, ekonomists Jānis Ošlejs pastāstīja par konceptiem biznesa ideju ģenerēšanā un uzņēmumu vadīšanā, kas varētu palīdzēt skolotājiem veidot savās skolās SMU. Savukārt JA-YE Latvija eksperti skolotājiem deva iespēju apgūt SMU programmas metodiku un pašiem iejusties skolēnu lomā, izspēlējot jauna uzņēmuma idejas radīšanas procesu.

Semināru rīkoja JA-YE Latvija un tas tika īstenots LIAA projekta „Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība

Īsi par SMU programmu

Skolēnu mācību uzņēmums (SMU) ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. SMU programmas mērķis ir jaunas uzņēmēju paaudzes un nozares ekspertu veidošana, mācību procesā sasaistot teorētiskās zināšanas ar praksi.

SMU mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē - skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. Darbojoties SMU programmā, skolēni iepazīstas un izpēta uzņēmējdarbības vadības pasauli un apgūst pilnīgi visu uzņēmējdarbības ciklu, sākot no idejas radīšanas, līdz tās īstenošanai. SMU darbojas no 4 līdz 12 mēnešiem mācību gada laikā.

SMU mācību metode ir interaktīva mācību metode, kas ietekmē mācību satura attīstību un paver lielas improvizācijas iespējas pedagogam un skolēnam. Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija ir atzinusi šo mācību metodi un rekomendē to izglītības iestādēm kā uzņēmējspēju attīstošu un pilnveidojošu mācību metodi. Skolēnu mācību uzņēmumiem nav juridiska statusa – tos Latvijā pārstāv tikai Junior Achievement – Young Enterprise Latvija, kura ir Junior Achievement Worldwide programmu licences īpašniece. Šī licence ietver arī “Skolēnu mācību uzņēmumu” programmu.

Īsi par Junior Achievement-Young Enterprise Latvija (JA-YE Latvija)

JA-YE Latvija ir sabiedriskā labuma organizācija un prakstiskās biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās. JA-YE Latvija ir kā tilts starp skolu un biznesa vides profesionāļiem, atspēriena punkts aktīvu un mērķtiecīgu jauniešu sasniegumiem.

JA-YE Latvija ir viens no 37 Junior Achievement - Young Enterprise Europe un viens no 123 Junior Achievement Worldwide® tīkla biedriem, un kopš 1991. gada JA-YE Latvija nodrošina daudzveidīgu biznesa izglītības servisu un praktiskās darbības pieredzi ik gadu vairāk nekā 16 000 skolēnu visā Latvijā.

Īsi par noobApps

noobApps ir JA-YE skolēnu mācību uzņēmumu programmas dalībnieki no Lietuvas. Jaunie uzņēmēji šogad būs jau 12. klases skolēni un savas darbības – viena mācību gada laikā – ir paspējuši izstrādāt gan divas spēles, gan vairākas Android aplikācijas. Komanda sekmīgi startējusi Junior Achievement Young Enterprise Company of the Year Competition 2014, kas jūlijā notika Tallinā, kā arī nosaukta par labāko 2014. gada skolēnu uzņēmumu Lietuvā. Savukārt bērnu spēļu platforma ROBLOX nosaukusi noobApps par gada spēļu attīstītāju. Vairāk par JA-YE Lietuvas SMU veiksmes stāstu www.noobapps.lt.

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru