10.10.2014

JA-YE Latvija aicina skolotājus pilnveidot uzņēmējdarbības kompetences

Rīga, 09.10.2014. – Biznesa izglītības biedrību Junior Achievement – Young Enterprise Latvija (JA-YE Latvija) sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA) oktobrī, novembrī un decembrī organizē A līmeņa tālākizglītības kursus dažādu mācību priekšmetu skolotājiem uzņēmējdarbības kompetenču pilnveidošanai.  

Kursi „Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) mācību metodes integrēšana dažādos mācību priekšmetos – uzņēmējspēju kompetenču attīstīšana un pilnveidošana” norisinās trīs moduļos. Katrā modulī tiks aktualizēta atsevišķa uzņēmējdarbības izglītības tēma.

1. modulis - „ Mikro un makro ekonomikas aktualitātes Latvijā un Eiropā” notiks jau nākamnedēļ, 14. oktobrī, Rīgas Ekonomikas augstskolas telpās, 2. modulis-  „Mentoringa metode darbā ar jauniešiem uzņēmējdarbības izglītības veicināšanā” notiks 12. novembrī, Latvijas Darba devēju konfederācijas telpās, bet 3. modulis „SMU mācību metodes integrēšana dažādos mācību priekšmetos – uzņēmējspēju kompetenču attīstīšana un pilnveidošana” notiks 6. decembrī modes un izklaides centrā Rīga Plaza.

14. oktobra kursos plānota piesātināta programma, kuras laikā Ilgtspējīga biznesa centra direktors, Dr. rer. pol. Arnis Sauka pastāstīs par  uzņēmējdarbības vidi Latvijā, bet Swedbank Makroekonomikas pētījumu daļas vecākā ekonomiste Lija Strašuna sniegs skolotājiem mikroekonomikas un makroekonomikas apskatu. Savukārt par to, kas jaunajiem uzņēmējiem jāzina, uzsākot savu biznesu, pieredzē dalīsies Garage48 projektu vadītājs Krists Avots. Par sociālo uzņēmējdarbību Latvijā pastāstīs Rīgas Ekonomikas augstskolas lektors, sociālā zīmola MAMMU radošais direktors un līdzdibinātājs Fions Dobins (Fionn Dobbin).

Kursu dalībniekiem tiks prezentēta arī auditorkompānijas Ernst&Young un  Iespējamās misijas izstrādāts papildmateriāls-spēle ekonomikas stundām Uzņēmuma vadības izaicinājums, kuras pamatā ir reālās dzīves situāciju, esošās uzņēmējdarbības vides un likumdošanas analīze. Jauno mācību spēli JA-YE Latvija integrēs savās mācību programmās 150 Latvijas skolās.

Apgūstot visu trīs moduļu  kursu programmu 36 stundu apjomā, pedagogi no 2015. gada 11. janvāra varēs saņemt apliecību, kas derīga uzrādot izglītības dokumentus. A līmeņa kursu programma ir saskaņota Izglītības un zinātnes ministrijā.

Iepazīties ar detalizētu katra moduļa programmu un reģistrēties kursiem var JA-YE Latvija mājas lapā www.jal.lv.

Kursi tiek organizēti LIAA projekta „Inovatīvas uzņēmējdarbības motivācijas programma” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.

Īsi par SMU programmu

Skolēnu mācību uzņēmums (SMU) ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. SMU programmas mērķis ir jaunas uzņēmēju paaudzes un nozares ekspertu veidošana, mācību procesā sasaistot teorētiskās zināšanas ar praksi.

SMU mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē - skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. Darbojoties SMU programmā, skolēni iepazīstas un izpēta uzņēmējdarbības vadības pasauli un apgūst pilnīgi visu uzņēmējdarbības ciklu, sākot no idejas radīšanas, līdz tās īstenošanai. SMU darbojas no 4 līdz 12 mēnešiem mācību gada laikā.

SMU mācību metode ir interaktīva mācību metode, kas ietekmē mācību satura attīstību un paver lielas improvizācijas iespējas pedagogam un skolēnam. Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija ir atzinusi šo mācību metodi un rekomendē to izglītības iestādēm kā uzņēmējspēju attīstošu un pilnveidojošu mācību metodi. Skolēnu mācību uzņēmumiem nav juridiska statusa – tos Latvijā pārstāv tikai Junior Achievement – Young Enterprise Latvija, kura ir Junior Achievement Worldwide programmu licences īpašniece. Šī licence ietver arī “Skolēnu mācību uzņēmumu” programmu.

2013./2014. mācību gadā SMU skaits pieauga līdz 711, kas ir par 33% vairāk nekā 2012./2013. mācību gadā. Savukārt šajā mācību gadā JA-YE Latvija plāno SMU skaitu palielināt par 10%, reģistrējot 780 uzņēmumus.

Īsi par Junior Achievement-Young Enterprise Latvija (JA-YE Latvija)

JA-YE Latvija ir sabiedriskā labuma organizācija un praktiskās biznesa izglītības eksperts Latvijas skolās. JA-YE Latvija ir kā tilts starp skolu un biznesa vides profesionāļiem, atspēriena punkts aktīvu un mērķtiecīgu jauniešu sasniegumiem. JA-YE Latvija ir viens no 37 Junior Achievement - Young Enterprise Europe un viens no 123 Junior Achievement Worldwide® tīkla Biedriem.

Kopš 1991. gada JA-YE Latvija nodrošina daudzveidīgu biznesa izglītības servisu un praktiskās darbības pieredzi ik gadu vairāk nekā 16 000 skolēnu visā Latvijā.

JA-YE Latvija piedāvā tādas skolu vidē plaši pazīstamas Junior Achievement Worldwide licencētas programmas kā Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) programma un karjeras izglītības pasākums Ēnu diena. Kopš 2014. gada septembra Latvijā tiek ieviesta arī JA-YE Europe licencētā Start-Up programma augstskolu studentiem.

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru