21.05.2015

Noskaidroti labākie JA Latvija Skolēnu mācību uzņēmumi, Start-up programmas dalībnieki un biznesa plāna konkursa uzvarētāji

Biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvija (JA Latvija) organizētajā Jauno uzņēmēju dienā 2015 tika noskaidroti šī mācību gada labākie Skolēnu mācību uzņēmumi (SMU), labāk izstrādātie biznesa plāni  un labākie studentu Start-up programmas uzņēmumi valsts mērogā.

SMU programma dod skolēniem iespēju pārbaudīt savu ideju konkurētspēju reālā tirgū, un sacensība ar vienaudžiem ir papildus motivācija izveidot vēl labākus produktus. Kopējais SMU līmenis Latvijā ir ļoti augsts, un šī gada finālā bija vērojams patiešām labs skolēnu sniegums. Tai pat laikā Junior Achievement Latvija īstenotā SMU programma ir pieejama tikai daļā skolu. Mūsu mērķis ir panākt to, lai nākotnē ikvienam Latvijas skolēnam būtu iespēja saņemt uzņēmējdarbības izglītību, kas ir pirmais solis sava uzņēmuma veidošanā,” uzsver JA Latvija valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Par uzvarētāju un pirmās vietas ieguvēju vidusskolas grupā šogad kļuva apģērbu aizsargmaisu un apavu somu ražotājs - Madonas Valsts ģimnāzijas SMU Simple+, kas balvā saņēma iespēju pārstāvēt Latviju Eiropas SMU finālā Berlīnē, kā arī 500 EUR čeku no Swedbank un Biznesa augstskolas Turība apmaksātas studijas. SMU Simple+ ieguva arī 1. vietu SMU biznesa plānu konkursā un saņēma LU Ekonomikas un vadības fakultātes (EVF) balvu – apmaksātas pirmā gada studijas EVF. Līdz ar to madonieši kļuva par šī gada Jauno uzņēmēju diena 2015 absolūto uzvarētāju.

Savukārt  2. vietu un TALLINK Latvija dāvāto ceļojumu uz Stokholmu ieguva – SMU Eco Toys no Iecavas vidusskolas, bet 3.vietu – SMU Live to Ride no Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas, kas saņēma balvas no interneta pakalpojumu uzņēmuma Inbox.lv un Swedbank.

Par uzvaru cīnījās arī SMU pamatskolas grupā. 1. vietu šajā grupā un balvu no TALLINK Latvija ieguva SMU Health and Beauty no Īslīces vidusskolas, 2. vietu  un balvu no Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras ieguva SMU SalacaWood no Mazsalacas vidusskolas, bet 3. vietu un balvas no interneta pakalpojumu uzņēmuma Inbox.lv un Swedbank saņēma SMU A-Z-K no Bauskas Valsts ģimnāzijas.

JA Latvija SMU programmas stratēģiskais partneris un ilggadējs atbalstītājs Swedbank Latvija Uzņēmējdarbības kompetences centra vadītāja Evita Jansone uzsver: "Skolēnu uzņēmējspēju attīstība un iespēja veicināt tieši praktiskās uzņēmējdarbības izglītības pieejamību jauniešiem ir tas, kāpēc Swedbank atbalsta Skolēnu mācību uzņēmumu programmu. Jauno uzņēmēju dienā mēs vēlreiz varējām pārliecināties par to, ka Latvijā aug jauna un spēcīga uzņēmēju paaudze. Aizrautība ar kādu jaunieši darbojas savā uzņēmumā ir apbrīnojama. Jaunieši parādīja, ka darbojoties mācību uzņēmumā, ir iemācījušies organizēt savu laiku, strādāt komandā, definēt mērķus, plānot finanses, organizēt sava produkta vai pakalpojuma pārdošanu. Tā pieredze, ko jaunieši iegūst, ir lielākā vērtība. Ja tomēr jaunie censoņi nekļūs par uzņēmējiem, spēja komunicēt, uzņemties iniciatīvu, atbildību, argumentēt un prezentēt noderēs jebkurā dzīves situācijā. Uzņēmīgums, mērktiecība un drosme ir svarīgākās īpašības uzsākot uzņēmējdarbību un es novēlu, lai tās nepazūd, saskaroties ar pirmajām grūtībām."

Šogad pirmo gadu tika izvērtēti arī JA Latvija Start-up programmas finālisti – studentu uzņēmumi. 1. vietu ieguva studentu uzņēmums Ideja.L ar biznesa ideju – atbalsta sistēma bāreņiem. 2. vietu ieguva uzņēmums Vakardārzi, kas ražo vīnu un sidru, bet 3. vietu – GateRoute, kas ražo priekštelpu tālruņu sistēmu. 1.-2. vietas ieguvēji kā balvu saņēma iespēju piedalīties Baltijas mēroga Start-up finālā, kur cīnīsies par 15 000 EUR balvu no Hyundai Motors.

"Mums ir liels prieks par JA Latvija SMU programmas panākumiem - katru gadu arvien vairāk skolēniem rodas interese par uzņēmējdarbību un programmas ietvaros viņi gūst pirmās uzņēmējdarbības iemaņas. Lai izglītība būtu efektīva un rezultatīva, tajā ir jāievēro pēctecība, tāpēc mēs piekritām turpināt sadarbību ar JA Latvija arī Start-up programmas ietvaros, kas ir nākamais SMU līmenis. Pēc šīs programmas apguves studenti būs jau gatavi darboties mūsu biznesa inkubatorā un ticam, ka absolvējot LU, viņi jau būs izauguši par spēcīgiem uzņēmējiem. Bet, lai katrs no mums varētu veiksmīgi virzīties uz priekšu - panākumi ir jānosvin, un JUD fināls faktiski ir svētki par šajā akadēmiskajā gadā paveikto," saka Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes dekāne Inta Brūna.

Par SMU Gada konsultantu 2015 tika atzīta skolotāja Agita Šamšele no Valmieras tehnikuma. Viņa dāvanā saņēma portatīvo datoru no JA Latvija SMU programmas atbalstītāja Swedbank.

Pilns uzvarētāju saraksts ŠEIT!

Šogad SMU programmas ietvaros tika dibināti 814 mācību uzņēmumi, savukārt pirmo gadu organizētās Start-up programmas ietvaros nodibināti 100 studentu mācību uzņēmumi. Finālā no tiem piedalījās 12 SMU pamatskolas grupā, 12 SMU vidusskolas grupā un 8  vidusskolas SMU - biznesa plānu konkursā, kā arī 5 Start-up studentu uzņēmumi.

SMU finālistus vidusskolas grupā un biznesa plānu konkursa finālistus vērtēja šāda žūrija: Aldis Baumanis, Biznesa augstskolas Turība Valdes priekšsēdētājs, Līga Peiseniece, Banku Augstskolas studiju prorektore, Evita Jansone, Swedbank Uzņēmējdarbības kompetences centra vadītāja, Inta Brūna, Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes dekāne, Claudio RiveraRīgas Tehniskās universitātes Rīgas Biznesa skolas Bakalaura programmas direktors, kurš vērtēja arī Start-up uzņēmumus Ilze Medne un Kristīne Bērziņa, Latvijas Universitātes Ekonomikas un vadības fakultātes pasniedzējas.

Finālistus pamatskolas SMU grupā vērtēja šāda žūrija: Liene Dubrovska, Svētku bode līdzīpašniece, Antra Slava, Latvijas Bankas Naudas skolas redaktore, Raimonds Šastakovičs, TALLINK Latvija B2B pārdošanas speciālists, Dace Dricka, Coca-cola HBC Latvia sabiedrisko attiecību vadītāja, Jānis Hermanis, Latvijas Darba devēju konfederācijas tautsaimniecības eksperts.

Start-up programmas finālistu žūrijas sastāvs: Ēriks Blumbergs, Advokāta biroja Glimstedt un partneri direktors, Aigars Mačiņš, Microsoft Latvia Tehnoloģiju evaņģēlists, Viesturs Sosārs, TechHub Riga līdzdibinātājs, Fionn Dobbin, Rīgas Ekonomikas augstskolas Uzņēmējdarbības programmas direktors un kreatīvo industriju uzņēmējs, Claudio RiveraRīgas Tehniskās universitātes Rīgas Biznesa skolas Bakalaura programmas direktors.

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru