03.08.2015

Latvijas Skolēnu mācību uzņēmuma Simple+ uzvara Berlīnē

30. jūlijā Berlīnē ar svinīgu apbalvošanas ceremoniju noslēdzās starptautiskā biznesa izglītības organizāciju tīkla Junior Achievement - Young Enterprise Europe 26. Skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) Eiropas mēroga fināls. 36 valstu konkurencē Biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvija (JA Latvia) SMU Simple+ no Madonas Valsts ģimnāzijas ieguva 2. vietu Eiropā.

No 27. līdz 30. jūlijam Berlīnē norisinājās 26. starptautiskais SMU Eiropas mēroga fināls, kurā piedalījās 36 valstu labākie SMU. Vairāk nekā 200 Eiropas labākos jaunos uzņēmējus izvērtēja augsta līmeņa starptautiska žūrija. Jauniešiem bija jāpierāda savas zināšanas, prasmes un iemaņas komunikācijas, plānošanas, pārdošanas, personāla vadības, finanšu sistēmas vadības, komandas sadarbības un citos ar skolēnu mācību uzņēmumu saistītos uzdevumos.

Latvijas SMU Simple+ konkursā ieguva otro vietu. Simple+ tika izveidots pagājušajā mācību gadā, JA Latvia SMU programmas ietvaros apvienojoties trim Madonas Valsts ģimnāzijas skolēniem - Kristiānam Lancmanim, Henrijam Klaidam Skujiņam un Klintai Bičevskai. Skolotājas Ivetas Vabules atbalstīti, jaunieši izveidoja SMU, kas ražo praktiskus apģērbu aizsargmaisus jeb tērpu somas. Galvenie somu izmantotāji ir dziedātāji un dejotāji, kam ikdienā ir būtiska apģērba pārvadāšana un uzglabāšana. Tērpu somas ir no ūdensnecaurlaidīga auduma, kas testēts un pārbaudīts Rīgas Tehniskajā universitātē. Somām ir maināmi augstumi, papildus soma personīgajām mantām un atstarotāji drošai apģērba transportēšanai tumsā. Īpaši noderīgs šis produkts bija XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībniekiem, un par Simple+ atzinīgi izteicies arī diriģents Ints Teterovskis.

„Skolēnu mācību uzņēmums man ir palīdzējis izprast biznesa pamatus un atbildēt uz jautājumu, vai dzīvē vēlos būt darba devējs vai darba ņēmējs. Var iemācīties visu ekonomikas grāmatu no galvas, bet tā arī nesaprast, kā to pielietot ikdienā. Turpretī SMU programmā iegūto praktisko pieredzi un zināšanas mēs jau tagad izmantojam katru dienu. SMU un citas JA Latvija programmas man ļāvušas apzināties savu potenciālu un mudinājušas tiekties uz arvien jauniem sasniegumiem,” atzīst SMU Simple+ vadītājs Kristiāns Lancmanis.

Spēcīgā SMU konkurencē par labāko tika atzīts SMU Rauteck no Vācijas, kas ražo no pārstrādātām automašīnu drošības jostām un to detaļām izgatavotus produktus, piemēram, pudeļu attaisāmos, somas un penāļus. Savukārt trešo vietu ieguva SMU Graffiti no Izraēlas. Uzņēmums ražo stiprinājumus- atbalsta mehānismus vecākiem, kuri nēsā bērnus uz pleciem.

„Esmu lepns un gandarīts par Latvijas jauniešu sasniegumiem praktiskās biznesa izglītības jomā. Pirmo reizi JA Latvija 24 gadu darbības laikā iegūta godpilnā 2. vieta Eiropas Skolēnu mācību uzņēmumu finālā. Panākumi tik augsta līmeņa konkursā apliecina Latvijas SMU programmas augsto kvalitāti un efektivitāti jaunās uzņēmējpaaudzes izglītošanā. Aicinu ikvienu Latvijas izglītības iestādes vadītāju dot saviem skolēniem iespēju apgūt SMU un citas JA Latvija praktiskās biznesa izglītības programmas,” mudina JA Latvija valdes priekšsēdētājs Jānis Krievāns.

Žūrijas loceklis Michael Hüther, Ķelnes ekonomikas pētījumu institūta vadītājs par Latvijas skolēnu sniegumu: “Konkurss bija ļoti spēcīgs, piedāvātie produkti un komandu sniegums- augstā līmenī. Žūrijas darbs nebija viegls- mēs rūpīgi izvērtējām katra SMU stāstu, kompetences un pieredzi. Pēc dalības SMU programmā konkursa dalībnieki, iegūstot lielu pieredzi uzņēmējdarbībā, ir pilnveidojušies arī kā personības. Otrās vietas ieguvēji Latvijas SMU Simple+ sevi parādīja kā spēcīgu komandu, savu sniegumu prezentējot emocionāli un pārliecinoši. Daudz domāts par pircēju vajadzībām, kas ļāvis izveidot kvalitatīvu, noderīgu produktu ar lielu nākotnes potenciālu. Viens no žūrijas locekļiem par Simple+ teica: pircēji viņus noteikti mīlēs!”

Latvijas jauniešu dalību Eiropas finālā atbalstīja Swedbank, Madonas novada dome, Spridzānu HES un RTU Rīgas Biznesa skola.

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru