Studentu jaunuzņēmums no Latvijas ieņem godalgotu vietu starptautiskā konkursā
Vakar, 26. jūnijā, ar apbalvošanas ceremoniju noslēdzās 2018. gada Eiropas studentu jaunuzņēmumu konkursa fināls JA Europe Enterprise Challenge, kas pirmo reizi norisinājās Rīgā. Latviju konkursā pārstāvēja un godalgoto 2. vietu ieguva jaunuzņēmums Plūkt no Banku augstskolas, kura produkts ir īpaši atlasītas, ar rokām plūktas Ziemeļu pļavu augu tējas.
JA Europe labākā jaunuzņēmuma titulu un 2000 eiro balvu saņēma Spānijas studentu uzņēmums Biofy, kas izstrādājis inovatīvu tehnoloģiju, lai pārvērstu plastmasas atkritumus biodegvielā, eļļā un petrolejā, kas var tikt izmantota ražošanā un lauksaimniecībā. Savukārt trešā vieta piešķirta studentu jaunuzņēmumam EasyZeek no Norvēģijas, kas izmanto tehnoloģijas, lai palīdzētu elektriķiem, galdniekiem, santehniķiem un citiem meistariem atrast aiz sienas un sienās slēptus, grūti pieejamus objektus — vadus, caurules, šahtas un līdzīgus.
Fināla ietvaros pasniedza arī vairākas speciālbalvas labākajiem uzņēmumiem. Jaunuzņēmums Cook me up no Francijas, kas radījis jaunas koncepcijas restorānu, saņēma inovatīvākā produkta balvu Avanade Digital Innovation Award — 1000 eiro un iespēju tikties ar ASV tehnoloģiju uzņēmuma Avanade vadības komandu. Kale Nyabo no Dānijas, kas pārdod Ugandas vientuļo māmiņu rokdarbus internetā, saņēma Visa Digital Commerce Everywhere Award — komerciāli perspektīvākā jaunuzņēmuma titulu, 1000 eiro naudas prēmiju un iespēju apmeklēt VISA inovāciju centru 2019. gada rudenī Londonā. Īpašu apbalvojumu — Accenture Meaningful Innovation Youth Award un 1000 eiro, kā arī Accenture vadības konsultācijas biznesa attīstībai — saņēma uzņēmums Bulletin.ai no Somijas, kuru risinājums palīdz ziņu aģentūrām automatizēt iesūtīto preses relīžu klasifikāciju.
Jaunuzņēmumu vērtēšanu veica starptautiska biznesa un publiskā sektora pārstāvju komanda:
- Hans Daems, tehnoloģiju koncerna Hitachi Europe sabiedrisko attiecību vadītājs;
- Brynhild Vinskei, jauno mediju uzņēmuma 24i Media mārketinga vadītāja;
- Andrew McKee, uzņēmējs un privātais investors;
- Elena Castagnino, cilvēkresursu projektu vadītāja viedās enerģijas uzņēmumā Air Liquide;
- Mārīte Aleksandra Silava, Fintech kopienas vadītāja Swedbank;
- Edgars Ozoliņš-Ozols, LR Ekonomikas ministrijas jaunuzņēmumu atbalsta nodaļas vecākais eksperts.
Jau ziņots, ka kopumā uz JA Europe Enterprise Challenge konkursa finālu Rīgā bija pulcējušās 16 labākās studentu jaunuzņēmumu (start-up) komandas no visas Eiropas, no kurām katra uzvarējusi savas valsts mēroga finālā. 2018. gada Eiropas finālu Rīgā organizēja Latvijas izglītības organizācija Junior Achievement Latvija (JA Latvija) sadarbībā ar JA Europe un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru (LIAA).
Starp labākajām Eiropas jaunuzņēmumu biznesa koncepcijām atrodami tādi izstrādājumi kā automašīnu tehnisko problēmu diagnostikas viedrisinājums, lietu interneta risinājums gudrai kravu pārvadāšanai, saziņas lietotne bērniem ar autismu un drošības risinājums velosipēdistiem. Informāciju par visiem konkursa dalībniekiem atrodama ŠEIT.
Pasākums tika īstenots Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras projekta “Inovāciju motivācijas programma” ietvaros, ko līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība, un sadarbībā ar Avanade, Visa un Accenture Latvia.
Par JA Europe Start-Up programmu
Katru gadu JA Europe Start-Up programmā iesaistās vairāk nekā 14 000 Eiropas augstskolu un universitāšu studentu, iegūstot iespēju gūt pieredzi, kā ir veidot savu biznesu visos tā aspektos. Programma stiprina Eiropas jaunuzņēmumu ekosistēmu, mazina jauniešu bezdarbu un veicina studentu biznesa ideju īstenošanu reālā uzņēmējdarbībā, kurā jaunieši gūst pieredzi uzņēmuma veidošanā, problēmu risināšanā, inovāciju radīšanā, risku vadībā. Programmas absolventi turpina attīstīt uzņēmējdarbības prasmes, veidojot ilgtspējīgus uzņēmumus.