21.10.2019

Apbalvo konkursa “Mans biznesa plāns Latvijas pilij vai muižai” laureātus

18. oktobrī norisinājās skolēnu konkursa “Mans biznesa plāns Latvijas pilij vai muižai” balvu pasniegšanas ceremonija. Pirmo vietu 7.-8. klašu grupā ieguva Jaunpiebalgas vidusskolas audzēkņi, savukārt 10.-11. klašu grupā augstāko novērtējumu saņēma Balvu Valsts ģimnāzijas skolnieces. Abas komandas ieguva iespēju doties braucienā uz Briseli.

 

Lai veicinātu jauniešos padziļinātu interesi par Latvijas kultūras mantojuma objektiem, un attīstītu spēju paraudzīties uz tiem kā potenciālajiem apkārtnes ekonomikas, tūrisma vai kultūras centriem, Latvijas Privāto vēsturisko ēku asociācija un Latvijas Piļu un muižu asociācija jau otro gadu pēc kārtas rīko konkursu jauniešiem. Skolēnu uzdevums bija apmeklēt kādu Latvijas pili vai muižu un uzrakstīt tai biznesa plānu. Iesniegtos projektus vērtēja žūrija, kas sastāvēja no desmit pārstāvjiem.

Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde savā runā uzsvēra kultūras mantojuma vērtību saglabāšanas nozīmīgumu: “Esmu ļoti iepriecināta, ka jauniešiem no visas Latvijas ir bijusi iespēja kopā strādāt un domāt par kultūras mantojuma dažādām vērtībām, par to, cik dažādi mēs varam paskatīties uz kultūras mantojumu. Mums visiem kopā ir svarīgi apzināties, ka izcilas kultūras mantojuma vērtības, pat ja tās tiek radītas privātām vajadzībām, kā, piemēram, privāta māja vai privāta muiža, agri vai vēlu caur atzīšanu, caur apbrīnu kļūst par kopienas, visas tautas vai pat cilvēces vērtību. Latvijā ir ne mazums pērļu, kas pieder privātiem īpašniekiem, pašvaldībām, valstij, varbūt pat nevalstiskām organizācijām. Šīs pērles ir vērtas, lai tās iepazītu. Taču spēja vērtības ieraudzīt un novērtēt nerodas pati no sevis - šī spēja ir jākopj un jāmācās.”  

Savukārt Junior Achievement Latvia vadītājs Jānis Krievāns novērtēja konkursa sniegto iespēju jauniešiem padomāt par biznesa veidošanas dažādajiem aspektiem: “Mēs kā jauno uzņēmēju paaudzes veidotāji esam ieinteresēti, lai bizness ir ne tikai kā naudas mašīna, kas nes peļņu tikai jums. Mums ir svarīgi, lai bizness ir sociāli atbildīgs, lai bizness ir inovatīvs, lai bizness risina kādu problēmu, lai bizness ir videi draudzīgs. Mums ir prieks, ka konkurss dod iespēju biznesam pārtapt par atbalstu kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanai un iedzīvināšanai. Jums jaunieši gribu novēlēt ne tikai veidot biznesa plānu, bet izveidot pašiem savu biznesu.”

Konkursa uzvarētāji 7.-8. klašu grupā no Jaunpiebalgas vidusskolas un konkursa laureāti 10.-11.klašu grupā no Balvu Valsts ģimnāzijas bija sagatavojuši biznesa plānu Litenes muižai. 

Skolēni no Jaunpiebalgas vidusskolas savu biznesa plānu balstīja uz ideju par jauniešu centra izveidi, kas būtu vieta, ne tikai kur atpūsties un izbaudīt laiku ar draugiem, bet arī piedalīties bērnu un jauniešu vasaras un ziemas nometnēs, kā arī apmeklēt tematiskās izlaušanās istabas. Balvu Valsts ģimnāzijas komanda savukārt savā biznesa plānā ierosināja rīkot pasākumu “Litenes muižas vēsturiskie logi”, kas aicinātu meklēt kultūrvēsturiskās liecības muižās. Programmas dalībniekiem tiktu sniegta iespēja iestāties Bruņinieku skolā un izkalt savu viduslaiku monētu, kamēr mazie viesi tiktu aicināti izbaudīt cirka uzvedumu un piedalīties atraktīvā riteņbraukšanas pasākumā.

Abas komandas savus biznesa plānus bija pamatojušas ar finanšu plānu un mārketinga stratēģiju.

Konkursa laureātiem abās vecuma grupā Eiropas Parlamenta deputāte Dace Melbārde uzdāvināja  iespēju doties braucienā uz Briseli un iepazīt tās kultūrvēsturisko mantojumu.

Konkursa sadarbības partneru vidū bija Junior Achievement Latvia, portāls naudasskola.lv un izglītības fonds Start(IT).

 

Junior Achievement Latvia simpātiju balvu ieguva skolēni no Zvejniekciema vidusskolas un Rīgas Doma kora skolas par mūsdienīga satura izveidi un sabiedrības uzmanību piesaistošas biznesa idejas piedāvājumu kultūrmantojuma objektiem.

FOTOGALERIJA

 

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru