20.02.2019

Starptautiskos mācību kopuzņēmumos skolēnus izglīto par realitāti pārrobežu tirgū

Īpaši lietusmētelīši somām un lietussargi suņiem, cimdi trauku mazgāšanai un koka stereo austiņas – tie ir tikai daži no jauniem biznesa produktiem, kas tapuši mācību kopuzņēmumos, sadarbojoties Latvijas, Somijas, Igaunijas un Zviedrijas skolēniem. Lai gūtu priekšstatus par uzņēmējdarbību starptautiskā vidē, trīs gadus pēc kārtas Ziemeļeiropas valstu skolēni piedalījās projektā “Central Baltic Student Enterprises without Borders” (CBEwB), apmeklējot dažādas konferences, nometnes un gadatirgus. 55 izglītības iestādes, 480 skolēni, 79 starptautiski kopuzņēmumi un simtiem jaunu, noderīgu kontaktu – tāda ir šī starptautiskā pasākuma bilance!

Jānis Krievāns, Junior Achievement Latvia (JA Latvia) vadītājs: “Uzņēmējdarbību jau sen vairs neierobežo valstu robežas – ikvienai idejai, ja tā nonākusi biznesam piemērotās rokās, ir potenciāls iekarot visu pasauli. Starptautiskais projekts CBEwB ir ļāvis pavērt skatu uz pasauli Ziemeļvalstu skolēniem – strādājot kopā ar citu valstu bērniem un pusaudžiem, viņiem ir radusies iespēja dibināt neatsveramus kontaktus, pārvarēt valodu un kultūras atšķirību radītās barjeras, kā arī trenēt sadarbības prasmes, izmantojot nevis ikdienas kontaktus, bet komunikāciju internetā.”

Projekts CBEwB norisinājās trīs gadus pēc kārtas, tajā piedalījās Jelgavas Valsts Spīdolas ģimnāzija, Rīgas Valsts 3.ģimnāzija, PIKC Liepājas Valsts tehnikums, PIKC Valmieras tehnikums, Iecavas vidusskola, Olaines 1.vidusskola, Rūjienas vidusskola, Alojas Ausekļa vidusskola, Madonas Valsts ģimnāzija un Limbažu 3.vidusskola.

Konferences un gadatirgi notika Tallinā, Helsinkos, Rīgā un Stokholmā, ik gadu mainījušās skolas, līdz ar to arī projekta dalībnieki – skolotāji un skolēni. Vienīgais izņēmums bija divas skolas, kas piedalījās visos trīs gados – Rīgas Valsts 3. ģimnāzija un Jelgavas Valsts Spīdolas ģimnāzija -, taču iesaistītie skolēni katru gadu tika mainīti, lai dotu iespēju pēc iespējas vairāk jauniešiem gūt starptautisku skolēnu mācību uzņēmumu pieredzi.

Margita Jirgensone, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija: “Lielākais ieguvums skolēniem bija iespēja salīdzināt dažādu valstu pieredzi nacionālo finālu organizēšanā, mentalitātē un komunikācijā, kā arī redzēt zviedru pieeju stendu noformēšanai un SMU darbības principiem, smelties idejas stendu noformēšanā, produkcijas daudzveidībā.”

Olga Kuzmina, Rīgas Valsts 3. ģimnāzija: “Šī bija lieliska pieredze ne tikai skolēniem, bet arī skolotājiem! Šī bija iespēja iepazīties ar to, kā skolēnu kopuzņēmumi tiek organizēti citās valstīs, novērtēt vērienīgumu un gūt jaunu iedvesmu ikdienas darbā.”

Viens no pozitīvas sadarbības piemēriem bija skolēnu kopuzņēmums PetsUnited, kurā skolēni no Latvijas, Igaunijas, Zviedrijas un Somijas izveidoja īpašu mājaslapu tiem lolojumdzīvnieku īpašniekiem, kuri uz īsāku vai ilgāku laiku dodas prom no mājām un meklē saviem mīluļiem aprūpētājus – šis kopuzņēmums tika atzīts par labāko gan Tallinas, gan Stokholmas gadatirgos.

Projekta vadošais partneris ir Junior Achievement Eesti (Igaunija), pārējie partneri — Junior Achievement Latvia, Nuori Yrittäjyys (JA-YE Finland) un Ung Företagsamhet Sverige (Young Enterprise Sweden). Tā darbības laiks ir no 2015. gada septembra līdz 2019. gada aprīlim. Projekts norisinās “Interreg Central Baltic programme” ietvaros un to finansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

 

FOTOGALERIJAS:
CBEwB Trade Fair & Conference | Stockholm 2018
CBEwB conference | ISCF Riga 2018

 

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru