27.08.2012

Ķīlis nosauc Junior Achievement par atpazīstamāko zīmolu Latvijas skolās un skaidro ekonomikas izglītības nozīmi


Biznesa izglītības biedrības Junior Achievement – Young Enterprise Latvija sociālo zinību un ekonomikas skolotāju kursos 23.augustā pulcējās 80 skolotāju no visas Latvijas. Skolotāji atsvaidzināja savas zināšanas ekonomikā, kā arī guva noderīgu informāciju par Swedbank atbalstītās Skolēnu mācību uzņēmumu programmas realizēšanu.
Kursu ievadā uzrunu skolotājiem jaunajā mācību gadā teica LR Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis un pauda viedokli par ekonomikas izglītības nozīmi dažādos laika posmos:
„Junior Achievement programmas ir viens no pēdējo 20 gadu atpazīstamākajiem zīmoliem [Latvijas] skolās. Protams, gadu gaitā ir mainījies vērtību piedāvājums. Tie, kas mācījās skolā pirms 15 – 20 gadiem, apguva elementāras lietas par naudas plūsmām, kas ir uzņēmums, ekonomika – iepazina kaut ko principiāli jaunu, ko iepriekš [padomju laikos] apgūt nebija iespējas un kas ļoti noderēja jaunajā „brutālajā” kapitālistiskajā pasaulē.
Vēlāk nāca izpratne, ka uzņēmējdarbība un ekonomika sociālajās zinātnēs ir kaut kas līdzīgs fizikai dabas zinībās, proti – ja saproti fiziku, saproti arī pārējos dabas zinību priekšmetus. Junior Achievement kontekstā: ja saproti ekonomiku, saproti, kā cilvēki domā, uzvedas un rīkojas.
Tagad mums jau ir trešais [attīstības] posms. Diez vai var turpināt mācīt priekšmetus, nedomājot par kompetencēm vai prasmēm, kuras šie priekšmeti attīsta. Vairs nevar teikt – es mācos fiziku, tātad mācos loģiku. Loģiku es mācās arī literatūrā un mūzikā, kā arī ekonomikā, apgūstot uzņēmējdarbības iemaņas. Svarīga ir viena priekšmeta
saredzēšana citos.”


A līmeņa skolotāju tālākizglītības kursi „Skolēnu mācību uzņēmumu mācību metodes integrēšana dažādos mācību priekšmetos – uzņēmējspēju kompetenču attīstīšana un pilnveidošana” norisinājās Rīgas Biznesa skolas Alumni auditorijā, kas ir modernākā auditorija Austrumeiropā. Pateicoties pasaulē jaunākajiem tehnoloģiju risinājumiem un tiesraides.lv pakalpojumiem, kursu norisi varēja vērot arī tiešsaistē www.jal.lv mājas lapā.

Kursos par uzņēmējdarbības vidi Latvijā skolotājiem stāstīja Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, sava priekšlasījuma ievadā norādot:
„Tā ir mūsu pašu izvēle: dzīvot viensētās, nesadarboties, ar uzņēmējdarbību nenodarboties un visus pēc kārtas kritizēt, vai tomēr sākt nodarboties ar uzņēmējdarbību – sākt kaut ko darīt.”

Uzņēmumu vadīšanas stratēģijās iedziļinājās Latvijas Ekonomistu apvienības valdes loceklis Gints Turlajs, savukārt Rīgas Biznesa skolas pasniedzējs Claudio Rivera (Argentīna) apskatīja skolotājiem tik svarīgos motivēšanas jautājumus:
„Nevar vadīt cilvēku, ja nezini, kā viņu motivēt. Vai mēs tikai sagatavojam skolēnus konkrētai profesijai, karjerai vai tomēr iedvesmojam aicinājumam? Svarīgāk ir nevis izglītot, kā skolēniem kaut kas būtu jādara, bet gan mācīt, kā viņiem jādomā, lai paši varētu pieņemt lēmumus. Ir svarīgi skolēnos ielikt misijas sajūtu, vēlmi atstāt kaut ko aiz mums.”

Kursu noslēgumā skolotāji diskutēja par uzņēmējspēju un finanšu pratības apguvi mācību programmu ietvaros vispārizglītojošās skolās.

Fotogrāfijas no kursiem pieejamas šeit

Pieslēdzieties, lai pievienotu komentāru